Баерн убедлив против Лајпциг

Фудбалерите на минхенски Баерн ја обезбедија првата позиција во Бундеслигата во пресрет на зимската пауза. Актуелниот првак во дербито на 16.коло славеше со 3:0 против најголемото изнендување сезонава, екипата на Лајпциг.

Баварците во првото полувреме го скришија ривалот и славеа со головите на Алкантара, Алонсо и Левандовски од пенал. Гостите мечот го завршија со играч помалку поради црвениот картон кој го доби Форсберг.

Резултати:
Келн-Баер Леверкузен 1:1
Херта-Дармштат 2:0
Хофенхајм-Вердер 1:1
Инголштат-Фрајбург 1:2

Табела: Баерн 39, Лајпциг 36, Херта 30, Ајнтрахт 29, Хофенхјам 28, Дортмунд 27.