Категорија: Култура

НОВА КНИГА ОД ПИСАТЕЛОТ ПАНДЕ МАНОЈЛОВ

Прочитај повеќе

Новите „Ѕвездени војни“ викендов заработиле 155 млн долари

Филмот „Rogue One: A Star Wars Story“ ги распродал мултиплекс кината во САД и заработил 155 милиони долари, што е второто најдобро остварување на некој филм во декември на сите времиња, второ најголемо оваа година и едно од најдобрите во историјата на кинематографијата.

Филмот ширум светот изминатиот викенд заработил вкупно 209,5 милиони долари, откако се појави на речиси сите поважни пазари, освен во Кина и во Јужна Кореја. Од „Dusney“ планираат да снимат уште продолжувања на „Rouge One“, и веќе работат на филмот за раната младост на Хан Соло кого ќе го толкува Олден Ејренрајк.

Најновиот од серијата „Ѕвездени војни“ се покажал неодолив за публиката и се чини деката ќе биде така и во текот на целите Божикни и новогодишни празници. Уште првиот ден од прикажувањето филмот го собори рекордот според бројот продадени влезници во претпродажба во САД, заменувајќи го досегашниот рекордер, минатогодишните „Ѕвездени војни: Силата се буди“. Овој филм, пак, на студијата „Disney“ минатата година им донесе рекордни пет милијарди долари заработка.

Терминот непосредно пред католички Божик е најдобриот празничен термин, но од минатата година тоа претставува отстапување од досегашните датуми за почнување на проекциите на „Ѕвездените војни“. Сите досегашните филмови во дистрибуцијата тргнуваа во мај, а епизодата од 1999 година, заедно со нејзината 3Д верзија од 2012-та заработи милијарда долари.

Сагата „Ѕвездени војни“ стана најпопуларниот научнофантастичен еп во филмската историја. Нејзините фанови низ светот се обединуваат во клубови, организираат игри, па дури и го исповедаат и ткн „џедаизам“. Насловот „Star Wars“ беше употребен и за програмата на американската одбрана SDI, а фразата „Империја на злото“ првпат ја употреби поранешниот американски претседател Роналд Реган за сметка на тогашниот Советски сојуз.

Првиот филм беше снимен во 1977 година („Нова Надеж“ – Star Wars: Episode IV – A New Hope), вториот датира од 1980 година („Империјата го возвраќа ударот“ – Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back), третиот филм беше снимен во 1983 година („Враќање на џедајот – Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi). Епизоди трилогии-сиквели се појавија во 1999, 2002 и 2005 година.

Компанијата „Disney“ четири милијарди долари го купи „LucasFilm“, творецот на оваа успешна филмска франшиза.

Ортајли: Архивските документи се од огромно значење за историјата за Македонија

predavanje Прочитај повеќе

Наградата „Караманов“ за 2016 ја доби поетската збирка „Тела“ од Славица Гаџова Свидерска

Прочитај повеќе

Награда на Мостар Филм Фестивал за главниот актер во филмот „Ослободувањето на Скопје“

Прочитај повеќе

Во Париз најден мртов контроверзниот фотограф Дејвид Хамилтон

  Прочитај повеќе