Категорија: Култура

Забрањено пушење и Conquering Lion – главни ѕвезди на фестивалот Битола отворен град 2017

Оваа година главни ѕвезди на големата сцена на Широк Сокак во рамките на фестивалот “Битола Отворен град 2017” се култниот сараевски рок бенд “Забрањено пушење” и  македонските реге предводници “Conquering Lion”. 

Двете групи ќе настапат во среда на 28 јуни, со почеток во 21 часот на Широк сокак во Битола, во рамките на главниот музички хепенинг на фестивалот, во организација на Младинскиот културен центар-Битола.

Со гостувањето во рамките на овој меѓународен фестивал “Забрањено пушење”, премиерно настапуваат во Битола. Публиката, која традиционално во голем број го посетува фестивалот, ќе има можност да го проследи настапот на овој реномиран бенд формиран во 1980 година од неколку сараевски гимназијалци. Нивниот прв албум е издаден во 3.000 примероци, но заради преголем интерес е реиздаден и продаден во дури 100.000 примероци. Во 1984 година, групата за прв пат тргна на голема турнеја низ тогашна Југославија по што стана една од најголемите брзорастечки југословенски музички атракции.

Низ годините оригиналните членови заминуваа, а на нивно место доаѓаа нови, но “Забрањено пушење” беше и остана еден од најголемите бендови на Балканот. Нивните концерти ги посетува бројна публика, а нивните албуми се продаваат во тираж од стотици илјади примероци. Досега имаат снимено девет студиски албуми. Со нивните експлозивни настапи, легендарните “Забрањено пушење” одамна го носат епитетот на бенд кој што мора да се види во живо.

Македонскиот реге бенд “Conquering Lion” годинава одбележува 10 годишно успешно егзистирање на музичката сцена низ годините стекнувајќи голема популарност и на европската музичка сцена. Љубов, мир и разбирање е пораката која веќе една деценија ја пренесуваат преку реге музиката во која вметнуваат и модернистички елементи, комбинираат фанк и хип хоп.

Досега имаат настапувано со големи реге имиња како што “Gentleman”, Ras Zacharri, Donald Minott, Hornsman Coyote и други. Во фокусот на публиката во моментот е нивниот најнов, четврт по ред, студиски албум “Land of confusion”. Албумот содржи девет песни во комбинација на жанровите реге, њу рутс и даб.

Сите настани на фестивалот “Битола отворен град” ќе се одвиваат на отворено и без влезници, со што енергијата на  “Забрањено пушење” и  “Conquering Lion” ќе стигне до поширока публика. 

Фестивал на Монодрама Битола

19-тиот по ред, Интернационален фестивал на монодрама Битола, започнува на 5 мај и ќе трае до 9 мај. На фестивалот, кој е од натпреварувачки карактер, учество ќе земат монодрами од повеќе земји меѓу кои: Германија, Естонија, Хрватска, Полска, Холандија, Русија, Словенија, Израел и Македонија.

Фестивалот ќе биде отворен со претставата „Брачна игра“ на авторот Едвард Олби. Режијата е на Тони Михајловски, а играат Весна Петрушевска и Игор Џамбазов.

Наградата Гран-при ќе ја додели интернационалното жири во чиј состав се:актерот и професор Атила Клинче, театрологот Нина Мазур од Германија, актерката Паулет Смит од Холандија, Игор Џамбазов и претседателот на жирито, драматургот, професор и колумнист Емре Ердем од Турција.

Селектор на фестивалот е актерот Петар Мирчевски.

Фестивалот ќе биде затворен со Концертот на театарска музика на композиторот Горан Трајковски, насловен „На светов убавина“.

И оваа година, Министерството за култура го поддржа Фестивалот на монодрама Битола.

Битолскиот театар со огромен успех гостуваше во Санкт Петербург

Прочитај повеќе

НОВА КНИГА ОД ПИСАТЕЛОТ ПАНДЕ МАНОЈЛОВ

Прочитај повеќе

Новите „Ѕвездени војни“ викендов заработиле 155 млн долари

Филмот „Rogue One: A Star Wars Story“ ги распродал мултиплекс кината во САД и заработил 155 милиони долари, што е второто најдобро остварување на некој филм во декември на сите времиња, второ најголемо оваа година и едно од најдобрите во историјата на кинематографијата.

Филмот ширум светот изминатиот викенд заработил вкупно 209,5 милиони долари, откако се појави на речиси сите поважни пазари, освен во Кина и во Јужна Кореја. Од „Dusney“ планираат да снимат уште продолжувања на „Rouge One“, и веќе работат на филмот за раната младост на Хан Соло кого ќе го толкува Олден Ејренрајк.

Најновиот од серијата „Ѕвездени војни“ се покажал неодолив за публиката и се чини деката ќе биде така и во текот на целите Божикни и новогодишни празници. Уште првиот ден од прикажувањето филмот го собори рекордот според бројот продадени влезници во претпродажба во САД, заменувајќи го досегашниот рекордер, минатогодишните „Ѕвездени војни: Силата се буди“. Овој филм, пак, на студијата „Disney“ минатата година им донесе рекордни пет милијарди долари заработка.

Терминот непосредно пред католички Божик е најдобриот празничен термин, но од минатата година тоа претставува отстапување од досегашните датуми за почнување на проекциите на „Ѕвездените војни“. Сите досегашните филмови во дистрибуцијата тргнуваа во мај, а епизодата од 1999 година, заедно со нејзината 3Д верзија од 2012-та заработи милијарда долари.

Сагата „Ѕвездени војни“ стана најпопуларниот научнофантастичен еп во филмската историја. Нејзините фанови низ светот се обединуваат во клубови, организираат игри, па дури и го исповедаат и ткн „џедаизам“. Насловот „Star Wars“ беше употребен и за програмата на американската одбрана SDI, а фразата „Империја на злото“ првпат ја употреби поранешниот американски претседател Роналд Реган за сметка на тогашниот Советски сојуз.

Првиот филм беше снимен во 1977 година („Нова Надеж“ – Star Wars: Episode IV – A New Hope), вториот датира од 1980 година („Империјата го возвраќа ударот“ – Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back), третиот филм беше снимен во 1983 година („Враќање на џедајот – Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi). Епизоди трилогии-сиквели се појавија во 1999, 2002 и 2005 година.

Компанијата „Disney“ четири милијарди долари го купи „LucasFilm“, творецот на оваа успешна филмска франшиза.

Ортајли: Архивските документи се од огромно значење за историјата за Македонија

predavanje Прочитај повеќе